Pamut vagy viszkóz alapanyagú a textilia ?
- Miért kérdés , hogy pamut vagy viszkóz alapanyagú egy modell ?
- Mert sokan összetévesztették a kettőt .
- Üzletpolitika ,hogy nem tudta a vevő, ... legyen az egy szövött , kötött vagy nemszőtt textília
- Mi a terméken található nem minden esetben igaz .
A nevem alatt megjelenő termékek mintadarabja 99 %-ban csak 100 % pamut alapanyagból készül. A üzletekben nincs sokszor ráírva a textiltermék cédulájára az összetétel , azonban az alapanyag természetessége már a feldolgozásnál kiderül .Hogyan ? Kérlek figyelj . Itt megkapod a választ .
Óvatosan a pamut szóval !
Miért téveszthető össze ?
Mert látszatra nagyon hasonló a kettő alapanyag!
- A pamutot csak minőségileg érett , hasznos mérethosszúságú gyapotszálból lehet készíteni. Előállítható még pamut hulladékból , szövet hulladékból is .Ez a 100 %-os pamut . Cimkén a Cotton felírat is látható .
- Pamut típusú textiliák : A neve is mondja , . CSAK OLYAN KINÉZETŰ és fogású , mintha az pamut lenne .
Tulajdonságai hasonlók , NEM AZONOSAK a pamuttal .Pamut alapanyaghoz keverhetnek természetes eredetű szálakat vagy mesterséges , kémiai úton előállított szálakat .Pl .: a lennel is . A len erősebb és hűsebb , jobb nedvszívó a pamuthoz képest .Nagyon értékes viselési tulajdonságai vannak , ha a kettő egy szövetben megtalálható. Kötöttárúnál a pamuthoz állati eredetű alapanyagokat is keverhetnek, mi természetes alapanyag. Ezek csak korlátozott mennyiségben vannak a természetben .
A természetes alapanyagok mellett kémiai úton korlátlan mennyiségben előállíthatók ahhoz hasonló fonalak , cérnák és textíliák .- A természetben megtalálható egyéb növényi cellulózból is lehet pamuthoz hasonló fonalat és textíliákat készíteni: Pl: a viszkóz is ilyen .A viszkóz csak hulladék pamutszálból ( ez pár mm vagy pár cm-es ) , szalmából vagy fenyőfa melléktermékből készül. Műszálnak mondjuk .Természetes növényi rost átalakításával készül . A viszkóz azonban más tulajdonságú .
- Pamut típusú a textilia akkor is , ha szintetikus alapanyagokat kevernek a fonalba ,a cérnába a textil készítéshez. Ilyenek a szintetikusok : a Poliester ,a Poliakrilnitril ,a Poliamid ,a gumi szál. Ezek a termékek készen csak kinézetre néznek úgy ki , mintha 100% pamut lenne .A pamut tulajdonságait korrigálják . Ezáltal valamiben jobbak lesznek, valamiben odafigyelést igényelnek .
Miért kevernek e szálakhoz más szálakat még ? Nagy mennyiségben előállítható . Minősége egyenletesebb , nem idősjárás függő és olcsóbb . Ez nem mindig látszik az árakban .
Ezeken a képeken a modell alapanyaga 100 % -os pamut.
Hogy lehet mégis megkülönböztetni a kettőt ?
A pamut mindig meleg érzetű, a viszkóz hűvösebb tapintású! Egy kicsit ropogósabb és különösen fénylő. A két különböző szálasanyag egyszerre, együtt is megtalálható egy termékben vagy más szintetikus alapanyaggal vegyítve. Ott is figyelj . Ha nem figyeltél , a viszkóz.......
- sziládsága kisebb
- kopásállósága kisebb ( gyorsabban szétmálik )
- könnyebben pillingesedhet, csomósodhat a felülete ! Ez nem jó .
- mosásra könnyebben összemegy ( vásárlásnál többet kell venni ! )
- mosásra erősebben gyűrődhet ( alacsonyabb hőfokon kötelező mosni, hosszabb a vasalási idő )
- a vasalóra ragadhat a textilia .... ( Vasaló függő is .)
- a textil összezsugorodhat a vasaló alatt ( Ez nagyon bosszantó lehet , főleg , ha az eladó semmit nem mondott , hogy mit kínált nekünk ).
- vagy más meglepetés is érhet..............-)
Ha kérdésed van még a témában , fordulj hozzám bizalommal . Köszönöm figyelmedet. Sok sikert és figyelmességet. Márta
+36 20 96 535 47
Szavazás
Te hogyan tudod megkülönböztetni a természetes alapanyagokat a mesterséges alapanyagoktól ?
gyakorlott szakembert is megkérdezek (31)
megérzésre (7)
Összes szavazat: 38